Andropauza, aneb Muži v přechodu: únava, náladovost ani podrážděnost nejsou tabu.

Andropauza, aneb Muži v přechodu: únava, náladovost ani podrážděnost nejsou tabu.

4 minuty čtení 1037
Autor: Lenka Zajíčková

Kolem 40-50 let čeká na muže další milník. Stejně, jako ženy prodělávají menopauzu, čelí i pánové hormonální bouři jménem andropauza. Potká skutečně každého a lze zmírnit projevy?

Co se v tomto článku dozvíte?

  • Co je andropauza a proč vzniká,
  • Které projevy jsou zcela normální,
  • Jakým způsobem si ulevit od potíží s ní spojených.

Mužský přechod je důležitou fází středního věku

U andropauzy dochází k postupnému poklesu hladiny testosteronu, což může vést k různým fyzickým, psychickým a emocionálním změnám. Je ale fakt, že u mužů dochází ke změnám pozvolněji a méně drasticky než u žen při menopauze. Pokles hladiny testosteronu totiž začíná už po třicítce, ale s každým rokem je to asi jen o 1-2 % méně, takže změny jsou znatelné až po letech. Příchod andropauzy může uspíšit ale i stres, obezita, genetické predispozice, nezdravý životní styl či případně nejrůznější onemocnění.

Až v druhé polovině 20. století a později se začalo uvažovat o tom, že nejen ženy procházejí tak významnou hormonální změnou, že si to zaslouží pozornost. Pokles testosteronu má totiž dopad na běžný život.

Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje širokou škálu funkcí, včetně produkce spermií, svalového růstu, hustoty kostí, energie, nálady a libida. Věděli jste, že testosteron mají i ženy?

Problém soustředit se, vzteklost a vyčerpání – to vše k tomu patří

Projevy andropauzy jsou skutečně pestré a každý muž to má jinak. Můžeme je rozdělit do dvou skupin:

Fyzické projevy přechodu: Dochází k úbytku svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku a někdy i k negativnímu dopadu na kvalitu kostí. Po andropauze zkrátka muž vypadá o něco starší. Mohou mu vypadávat vlasy, hůře se udržuje fyzička a svůj vliv to má i na spánek. 

Duševní projevy andropauzy: Úbytek energie, snížené libido, problémy se soustředěním či podrážděnost, potažmo potíže v mezilidských vztazích vlivem jiné nálady. Změny nálad a zhoršení paměti mohou přispět k celkovému pocitu nepohody a snížení kvality života. Každý muž prochází andropauzou jinak, některé projevy mohou být výraznější, zatímco jiné nemusí být znatelné vůbec.

Pro muže bývá často horší přijmout fakt, že se najednou cítí jinak než jsou zvyklí, než projevy samotné. Mnohdy je přisuzují třeba přepracování. Co si budeme povídat – tato náročná doba kombinuje jedno k druhému. Proto je velmi důležité soustředit se během přechodu na své fyzické i psychické zdraví, zvolnit a dopřát tělu to, co potřebuje. 

Pomůže relaxace i minerály

Vraťme se k příčině andropauzy, kterou je úbytek testosteronu. Hormon samotný si uměle dodávat nelze. Známe ale látky, které podporují jeho přirozenou tvorbu v našem těle.

Jsou to třeba:

  1. Zinek – minerál, který přímo podporuje produkci testosteronu a pomáhá udržovat zdravou hladinu hormonů.
  2. Selen – antioxidant, který hraje roli v regulaci hormonů a podporuje reprodukční zdraví.
  3. Hořčík – podporuje uvolňování volného testosteronu a také kvalitu spánku, který je pro tvorbu hormonů klíčový.
  4. Bílkoviny – dostatečný příjem bílkovin zajišťuje optimální tvorbu svalové hmoty a podporuje hormonální rovnováhu.
  5. Kvalitní tuky – zdravé tuky z ořechů, avokáda nebo olivového oleje jsou důležité pro syntézu hormonů včetně testosteronu.

Jak na to, abyste získali z doplňků stravy maximum benefitů?

Kromě toho je ale ještě důležitější úprava životního stylu. Snadno se to řekne, hůře provádí. Kdo má zajetý režim, velmi nerad ho ve středním věku bude překopávat. Vězte však, že následující rady skutečně změní vaše celkové zdraví v lepšímu a netýká se to jen andropauzy.

Chce to kvalitní spánek – minimálně 7–8 hodin denně a za optimálních podmínek. Představte si, že během spánku se celý váš organismus regeneruje, sílí, a přichází příležitost k procesům, které během dne proběhnout nemohou. Spánek je nejpodceňovanějším klíčem ke zdraví!

Udržení rozumné váhy a s tím spojená fyzická aktivita, během které se buduje a udržuje svalová hmota. Vůbec tu nejde o vzhledné svaly – fungující svalstvo je pilířem celého těla a umožňuje nám vykonávat pohyby každodenní potřeby. S přibývajícím věkem určitě nechceme ztratit životní rytmus.

Omezení alkoholu, kouření a nadměrné konzumace nezdravých jídel (fast food, sladkosti, polotovary,…) hrají větší roli, než si myslíte. Na tvorbu testosteronu má totiž dopad i naše strava.

Andropauza se týká všech mužů. Zatímco někteří ji sotva zaznamenají, jiní budou potřebovat její projevy zmírnit dlouhodobě. Bohužel se předem nedá odhadnout, která verze na vás čeká. Na každý pád se mužského přechodu nemusíte obávat, protože ho na konec zvládl úplně každý.



Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/

https://www.uromedico.cz/syndrom-starnouciho-muze-andropauza/

ProMan PLUS

ProMan PLUS Měsíční balení

Bestseller pro muže. Originální směs rostlinných extraktů pro podporu mužského organismu. Doplněk stravy podporuje hladinu testosteronu, objemu svalů a navrací sílu a energii! Pečlivě vybrané složení se zdokumentovanými účinky.

Přidat komentář

Sdílet

Témata článku:

Mohlo by vás zajímat

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna