Role protizánětlivého účinku omega-3 na činnost mozku

Role protizánětlivého účinku omega-3 na činnost mozku

Přehledový článek publikovaný v časopise Frontiers in Aging Neuroscience poukázal na fakt, že vyšší hladina omega-3 polynenasyceným mastných kyselin s dlouhým řetězcem (EPA – kyselina eikosapentaneová, DHA – kyselina dokosahexaenová) může díky svému protizánětlivému vlivu pozitivně ovlivnit funkci mozku ve starším věku. Mluví se o nich i v souvislosti s neurodegenerativními a neurologickými poruchami. Zatímco EPA jsou zmiňovány zejména v případě regulace výkyvů nálad, v případě neurodegenerativních onemocnění jako je např. Alzheimerova choroba vědci svou pozornost upínají hlavně na DHA. V souvislosti s mozkovou aktivitou je na první místo též vyzdvižena DHA. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) dále zmiňuje podíl omega-3 na regulaci krevního tlaku, funkci ledvin, srážení krve a imunologických reakcích. 

Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro udržení homeostáze. Protože si je lidský organismus není schopen vyrobit, nebo ne v dostatečné míře je nutné je přijímat prostřednictvím běžné stravy nebo formou doplňků. V rámci konzumace jsou nejvhodnějším zdrojem tučné mořské ryby. Konzumace ryb však není v ČR dostatečná – průměrné hodnoty dosazují 8,2 kg/osoba/rok, přičemž průměrná spotřeba v EU je 3× vyšší (24,4 kg/osoba/rok).

 

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267444/
https://ec.europa.eu/fisheries/6-consumption_en
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4404917/
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/120727
 

Zpět do odborné sekce
Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna