Omega 3 může pomoci prevenci vzniku rakoviny

Omega 3 může pomoci prevenci vzniku rakoviny

Mastné kyseliny podle počtu dvojných vazeb dělíme na nasycené a nenasycené. Ty nenasycené se dále dělí na mononenasycené – MUFA a polynenasycené PUFA, které jsou pro lidský organismus esenciální. Mezi PUFA řadíme omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které bychom měli přijímat ideálně v poměru 1:3. Zatímco omega 6 mastné kyseliny jsou běžné ve většině průmyslově upravených potravin, zdrojem omega 3 mastných kyselin jsou  zejména tučné ryby, a velká část populace trpí jejich nedostatkem.

Suplementace omega 3 mastných kyselin má příznivý vliv na celou řadu orgánů, působí protizánětlivě, a jejich dlouhodobé užívání vede ke zlepšení obranyschopnosti imunitního systému. Právě z tohoto důvodu hraje hrazení omega 3 mastných kyselin důležitou roli v prevenci rakoviny, na jejímž vzniku se zánětlivá reakce účastní nemalým podílem.

Z mnohých studií vyplývá, že omega 3 mastné kyseliny ovlivňují incidenci rakoviny prsu. Ta je v západní civilizaci, kde je menší množství omega 3 mastných kyselin v potravě, výrazně vyšší, než v zemích jako jsou Japonsko, Aljaška nebo Grónsko, kde je příjem těchto esenciálních kyselin stravou dostatečný. Vyšší záchyt karcinomu prsu vidíme také u pacientů, kteří ze zmíněných států emigrují, změní stravovací návyky, a sníží příjem potravin obsahující omega 3 mastné kyseliny.  Je také dokázáno, že při dostatečném příjmu omega 3 mastných kyselin, dochází k menšímu počtu recidiv (návratu nádorového onemocnění), a to až o 25%. Obdobně vychází také například studie u rakoviny tlustého střeva i jiných nádorů trávicího traktu.

Patofyziologicky existují tři mechanismy protirakovinného působení omega 3 mastných kyselin. Prvním z nich je modulace aktivity COX (cyklooxygenáza), která vede k potlačení vzniku zánětu a tím i redukci syntézy proonkogenních (rakovinotvorných) prostagladinů. Pravděpodobně je toto působení nejzásadnější. Druhý mechanismus probíhá na povrchu buňky, kde dochází k inkorporaci omega 3 polynenasycených mastných kyselin do struktury buněčné membrány. To ovlivňuje její propustnost a funkci membránových transportérů a následně i děje probíhající v buňce. například její množení nebo apoptózu - programovanou buněčnou smrt. Posledním mechanismem je zvyšování buněčného oxidačního stresu. PUFA vedou ke zvýšení množství reaktivních kyslíkových radikálů v buňce. Nádorové buňky mají často porušenou funkci odbourávání kyslíkových radikálů, zejména z důvodu nedostatku hlavního buněčného antioxidantu - glutathionu.

Předpokládá se, že nadbytek oxidativního stresu, vede k apoptóze nádorové buňky. Všechny tyto mechanismy se uplatňují již při dosud nemanifestním maligním onemocnění a proto je vhodné užívat omega 3 mastné kyseliny preventivně.

Závěrem tedy lze říci, že příjem omega 3 mastných kyselin, stejně tak jako pestrá strava, dostatečný pohyb, omezení alkoholu a redukce stresu, přispívá k prevenci nádorových, ale i jiných systémových onemocnění.

 

Zdroje: https://gut.bmj.com/content/gutjnl/61/1/135.full.pdf https://breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13058-015-0571-6 https://www.hindawi.com/journals/jl/2013/261247/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4189468/ https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-12-54 https://www.uptodate.com/contents/colorectal-cancer-epidemiology-risk-factors-and-protectivefactors?search=om ega3%20fatty%20acids%20cancer§ionRank=1&usage_type=default&ancho r=H24&source=machineLearning&selectedTitle=34~145&display_rank=34#H24

MUDr. Anna-Marie Ďugová

MUDr. Anna-Marie Ďugová

Profil zdravotníka
Zpět do odborné sekce
Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna