Omega-3 mohou podporovat zdraví mozku během těhotenství a raného života

Omega-3 mohou podporovat zdraví mozku během těhotenství a raného života

Lidský mozek obsahuje 50–100 miliard nervových buněk, které se tvoří již prenatálně, a jejich počet se během života již nemění. Po narození dochází ke zrání těchto buněk, tvorbě spojů a postupnému zdokonalení jejich funkce.

Nejrychlejší růst mozku probíhá mezi 
2. trimestrem a 1. rokem věku dítěte. V 10 letech věku je pak růst mozku dokončen. Kdykoli během této doby může být vývoj mozku negativně ovlivněn řadou faktorů, například infekčními chorobami, toxickými látkami, úrazy nebo nesprávnou výživou. 

Neopomenutelnou roli v tomto období mají také omega 3 mastné kyselin, zejména kyselina eikosapentaenová (dále EPA) a dokosahexaenová (dále DHA), které jsou prenatálně důležitými stavebními jednotkami sítnice a nervové soustavy. DHA tvoří 20 % mozkové tkáně a její dostatek je pro správný vývoj CNS nezbytný.

Fetální koncentrace omega 3 mastných kyselin je pak určována množstvím těchto kyselin v krvi matky, tedy složením mateřské stravy. Jejich optimální příjem v těhotenství je 200 mg DHA denně. Této dávky může žena dosáhnout konzumací například 2 mořských ryb týdně nebo suplementací omega 3 mastných kyselin potravinovými doplňky.

Přínosem suplementace omega 3 mastných kyselin ve vztahu ke zdraví a vývoji dítěte se ve světě zabývala řada studií.

Jedna z nich hodnotila příjem omega 3 mastných kyseliny v těhotenství matek 9000 novorozenců. Děti, jež se narodily ženám, kterým ve stravě zcela chyběly mořské ryby, měly v dětství častěji poruchy chování, sociálních a komunikačních dovedností a zhoršenou jemnou motoriku. 

Obdobně probíhala studie, kdy část kojících matek dostávala během kojení potravinové doplňky obsahující omega 3 mastné kyseliny. Ženám v kontrolní skupině pak byl podáván rostlinný olej. Děti matek, jejichž strava byla obohacena o omega 3 mastné kyseliny, měly lepší skóre při hodnocení psychomotorického vývoje, v dětství dokázaly lépe udržovat pozornost, rychleji řešit problémy a měly vyšší skóre verbální inteligence. 
    
Současné výzkumy pak poukazují na možnost prevence a snad i mírného zlepšení prognózy u novorozenců s hypoxicko-ischemickým poškozením mozku. Pro závěry ale zatím není dostatek dat. Diskutabilní je vliv omega 3 mastných kyselin na délku těhotenství a riziko předčasného porodu. Některé studie v tomto ohledu poukazují na možný protektivní vliv omega 3 mastných kyselin, jiné ale vliv na délku těhotenství neprokázaly. 

Závěrem můžeme říct, že omega 3 mastné kyseliny jsou v přiměřeném množství již v prenatálním období důležité pro správný vývoj dítěte a jeho nervové soustavy a že dostatečný příjem těchto kyselin vede ke zlepšení kognitivních funkcí dítěte. Zda je příjem těchto kyselin dostačující stravou, nebo je vhodná suplementace potravinovými doplňky, je individuální. 

 

Zdroje:
doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc. Pediatrie pro praxi, PUFA Omega-3 a jejich působení, 3/2017, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/03/03.pdf
doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc. Pediatrie pro praxi, Význam PUFA Omega-3 pro děti, 11/2010, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/05/14.pdf
Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., Růst a zrání dítěte, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/pediatricka-klinika-uk-2-lf-a-fn-motol/pro-pacienty/informace-pro-pacienty/rust-a-zrani-ditete/
Neurosiencenews.com, Fish Oil Taken During Pregnancy Boosts Brain Function in Children at Age 10, 3.06.2021, [cit. 2021-08-12], dostupné z:https://neurosciencenews.com/dha-brain-function-18557/
Jaclyn M Coletta, Stacy J Bell, Ashley S Roman, Obstetrics and Gynecology, Omega-3 Fatty Acids and Pregnancy, podzim 2010, [cit. 2021-08-12], dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3046737/
Jonna Normia, Katri Niinivirta-Joutsa, Erika Isolauri, Satu K. Jääskeläinen & Kirsi Laitinen, Pediatric Research, Perinatal nutrition impacts on the functional development of the visual tract in infants, 20.09.2020, [cit. 2021-08-12 ], dostupné z:
https://www.nature.com/articles/s41390-018-0161-2


 

MUDr. Anna-Marie Ďugová

MUDr. Anna-Marie Ďugová

Profil zdravotníka
Zpět do odborné sekce
Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna