Omega-3 a zánětlivá reakce
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny
Omega-3 řadíme mezi nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro lidské tělo esenciální, proto je musíme přijímat ve stravě. V rámci polynenasycených mastných kyselin pak rozlišujeme 2 velké skupiny, a to omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Liší se od sebe chemickou strukturou – lokalizací dvojné vazby v rámci uhlíkového řetězce a také svým působením. Z omega-6 mastných kyselin se v rámci metabolismu stává kyselina gama-linolenová a kyselina arachidonová, které jsou prekurzory převážně prozánětlivých působků. Naproti tomu kyseliny omega-3 se metabolizují na kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA), jejichž účinek se dá všeobecně považovat za protizánětlivý. Tyto nenasycené mastné kyseliny se ve stravě vyskytují většinou současně, avšak v různých poměrech.
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny převažují v rybách (konkrétně v rybím tuku) a mořských plodech. V menší míře omega-3 najdeme v rostlinných potravinách, zejména ve lněném, olivovém a řepkovém oleji, ve vlašských ořeších. Velké množství omega-6 najdeme ve slunečnicovém a kukuřičném oleji a v rostlinných margarínech, částečně také v tuku živočišném. Všeobecně je příjem omega-6 výrazně vyšší než omega-3. V rámci racionální výživy je tedy doporučováno snížení tohoto poměru ideálně na 6:1 až 5:1 (omega-6: omega-3).
Zánětlivá reakce
Zánětlivá reakce je naprosto zásadním obranným pochodem v rámci organismu. Jedná se o složitou, na sebe navazující kaskádu biochemických reakcí, jejichž cílem je zvýšit prokrvení dané tkáně a tím zajistit dostatečný přívod bílých krvinek a dalších obranných elementů do místa poškození. Dochází k vasodilataci a zvýšení propustnosti cévní stěny. Klinicky můžeme pozorovat typické známky zánětu, jimiž jsou zarudnutí, zateplení, otok, bolest a porucha funkce. Dle závažnosti poškození pak může být reakce pouze lokální nebo systémová. Pakliže je zánět reakcí na reálné poškození tkáně, je nezbytnou podmínkou zhojení. Problémem je zánětlivá reakce cílená proti vlastním buňkám (např. u širokého spektra autoimunitních chorob) či zánětlivá reakce nadměrná, neodpovídající primárnímu inzultu, případně i reakce protrahovaná, které všechny pak vedou k poškození organismu.
Zánětlivý proces tedy musí být velmi přísně a přesně regulován. Mediátorů zánětu je celá řada a patří mezi ně právě některé z metabolitů omega-3 i omega-6 mastných kyselin (prostaglandinů, prostacyklinů a leukotrienů). DHA a EPA jako prekurzory mediátorů zánětu, mají významný protizánětlivý potenciál, který se v laboratorních studiích potvrdil. In vivo výsledky však nejsou zcela jasné, neboť zánět je složitě regulovaný děj a premisa, že prosté zvýšení příjmu protizánětlivých působků signifikantně snižuje aktivitu zánětlivé reakce, není jednoznačně potvrzená. V některých studiích byl u pacientů se suplementací omega-3 polynenasycených mastných kyselin zaznamenán pokles markerů zánětu (CRP, Il-6, TNFα). Suplementace u těchto pacientů probíhala po dobu 10 týdnů v množství 3 g DHA i EPA denně, což je dle US Food and Drug Administration horní hranice dávkování omega-3 bez dohledu lékaře.
MUDr. Pavla Trulíková
MUDr. Marcel Koch
Zdroje:
KASPER, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-3-437-42012-2.
SVAČINA, Štěpán. Poruchy metabolismu a výživy. Galén, 2010. ISBN 978-80-7262-676-2.
LEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1416-8.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/
Spite M, Serhan CN. Novel lipid mediators promote resolution of acute inflammation: impact of aspirin and statins. Circ Res 2010; 107:1170.
O'Mahoney LL, Matu J, Price OJ, et al. Omega-3 polyunsaturated fatty acids favourably modulate cardiometabolic biomarkers in type 2 diabetes: a meta-analysis and meta-regression of randomized controlled trials. Cardiovasc Diabetol 2018; 17:98.
Xu T, Sun Y, Sun W, et al. Effect of omega-3 fatty acid supplementation on serum lipids and vascular inflammation in patients with end-stage renal disease: a meta-analysis. Sci Rep 2016; 6:39346.
Li K, Huang T, Zheng J, et al. Effect of marine-derived n-3 polyunsaturated fatty acids on C-reactive protein, interleukin 6 and tumor necrosis factor α: a meta-analysis. PLoS One 2014; 9:e88103.
So J, Wu D, Lichtenstein AH, et al. EPA and DHA differentially modulate monocyte inflammatory response in subjects with chronic inflammation in part via plasma specialized pro-resolving lipid mediators: A randomized, double-blind, crossover study. Atherosclerosis 2021; 316:90.
Letter responding to a request to reconsider the qualified claim for a dietary supplement health claim for omega-3 fatty acids and coronary heart disease. Office of Nutritional Products, Labeling, and Dietary Supplements, Center for Food Safety and Applied Nutrition, US Food and Drug Administration, 2002. www.cfsan.fda.gov/~dms/ds-ltr28.html (Accessed on December 21, 2007).
Substances affirmed as Generally Recognized As Safe: Menhaden oil. Department of Health and Human Services, US Food and Drug Administration. www.fda.gov/OHRMS/DOCKETS/98fr/05-5641.htm (Accessed on June 30, 2008).