Meduňka a její role v modulaci signálních drah

Meduňka a její role v modulaci signálních drah

Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.) může modulovat mozkové signální dráhy včetně GABAergního, cholinergního a serotonergního systému. Je slibným prostředkem s anxiolytickými a antidepresivními vlastnosti, který může vést ke zlepšení kognitivních funkcí a kvality spánku. Popsané účinky meduňky lékařské jsou přitom připisovány vysokému obsahu fytochemikálií včetně kyseliny rozmarýnové, citralu, kyseliny oleanolové a kyseliny ursolové. Meduňka se může užívat ve formě čaje, tinktury nebo doplňku stravy s tím, že běžné dávky se pohybují v rozmezí až 300–600 mg extraktu denně.

Vliv meduňky lékařské je ale zkoumán i v jiných oblastech. Výsledky metaanalýzy publikované v odborném časopise BMC Complementary Medicine and Therapies ukazují, že meduňka může být bezpečným a prospěšným rostlinným prostředkem pro snížení sérových hladin cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi.

 

Zdroje:

https://www.mdpi.com/2072-6643/16/20/3545

https://publishing.emanresearch.org/CurrentIssuePDF/EmanPublisher_3_5654ahi-21207811.pdf

https://link.springer.com/article/10.1186/s12906-024-04442-0

Zpět do odborné sekce
Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna