Péče o pleť v mrazivém období: důležitá je výživa a chytrá volba vitamínů.

Péče o pleť v mrazivém období: důležitá je výživa a chytrá volba vitamínů.

4 minuty čtení 1058
Autor: Lenka Zajíčková

Jsou tu měsíce, kdy se často červenáme a zamilovaností to není. Co vaší pleti dopřát, jak se správně namazat krémem a jak pečovat o dětskou pokožku?

Největším problémem pro pleť během zimy je ztráta vlhkosti a následná suchost a podráždění. To vzniká z více důvodů:

  1. Vytápění v interiérech a chladný venkovní vzduch snižují vlhkost, což vede k dehydrataci pokožky. Pleť tak ztrácí vodu rychleji než v jiných ročních obdobích. Řešením paradoxně není vysoce hydratační krém!
  2. Nízké teploty a vítr oslabují přirozenou ochrannou vrstvu pokožky. Představme si ji jako ochranný štít – když se naruší, následuje začervenání a šupinatění.
  3. Přechody mezi teplými budovami a chladným venkovním prostředím vedou k rychlému stažení a roztažení cév, a to opět znamená pro kůži zátěž.
  4. Během zimy navíc pleť produkuje méně kožního mazu, což oslabuje její schopnost zadržet v sobě vodu. 

Nejlepší obranou je proto pravidelná výživa a obnova kožní bariéry, např. pomocí hutnějších hydratačních krémů s obsahem ceramidů, kyseliny hyaluronové nebo přírodních olejů, které pomáhají udržet pleť vyživenou a chráněnou.

Kolik krému použít? Na obličej se doporučuje množství velké asi jako kolečko banánu. A pozor! Ani v zimě nevynechávejte krémy s SPF, neboť je to největší zbraň proti stárnutí pleti.

Zatímco na jaře a v létě je prioritou č.1 chránit pokožku před spálením sluncem, během chladných měsíců ji naopak potřebujeme vyživit a vytvořit bariéru proti mrazu a větru. Nemusíte být kosmetický nadšenec – kůže mužů, žen i dětí trpí stejně a pokud se chcete vyhnout nepříjemnému pálení a zarudnutí, měli byste mít po ruce alespoň jednu věc: kvalitní krém určený do studeného počasí (cold cream). A ten může mít ve složení nejrůznější pomocníky:

Tyhle vitamíny pomůžou zevnitř i zvenčí:

Mnoho látek si lze dopřát jak ve formě kosmetiky, tak potravin a doplňků stravy. A pokud je vám téma blízké, můžete se směle ponořit do bádání, neboť forem, zdrojů a způsobů použití těchto vitamínů je obrovské množství. Přečtěte si, jak se mohou jednotlivé vitamíny či minerály skvěle doplňovat. My však nyní zůstaneme při zemi u tohoto základního přehledu, který se hodí opravdu pro každého.

Vitamín C

Vitamín C je důležitý antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály způsobenými UV zářením a dalšími faktory prostředí, což je klíčové i v zimních měsících, kdy je sluneční záření sice slabší, ale stále aktivní. Navíc podporuje tvorbu kolagenu, což pomáhá udržovat pleť pevnou, pružnou a zdravou. Pozor – nedejte na to, že na céčko jsou nejbohatší citrusy! Mnohem víc ho získáte třeba z šípku, rakytníku nebo černého rybízu. To, že je společně s vitamínem D nejlepším parťákem pro podporu imunitu, je jen třešničkou na dortu.

Vitamín E

Tento vitamín je známý svou schopností zvlhčovat a chránit pokožku. Vitamín E také působí jako antioxidant a chrání buňky před poškozením. V zimě se doporučuje jeho příjem z potravin (např. ořechy a semínka) i kosmetických přípravků, které pomáhají vytvořit ochrannou bariéru a zamezit ztrátám vlhkosti.

Vitamín D

V zimě často klesá hladina vitamínu D, protože je méně slunečního záření. V chladných měsících se doporučuje zajistit jeho příjem pomocí doplňků stravy nebo potravin, jako jsou tučné ryby. Platí totiž, že během celého roku je vhodné chránit pleť přípravky s ochranným faktorem, což však může tvorbu vitamínu D ještě o něco omezit. Vitamín D proto získejte třeba z rybího tuku, nebo klasického výživového doplňku.

Vitamín A

Vitamín A podporuje obnovu kožních buněk, čímž přispívá k hladší a vitálnější pleti. Zimní období je vhodné pro použití přípravků s vitamínem A (jako je retinol), protože pokožka je méně vystavena UV záření – s tím se totiž retinol moc nekamarádí. Tento vitamín pomáhá také předcházet suchosti a šupinatění pokožky. Vždy ale začínejte na malé koncentraci vitamínu A, protože zpočátku může dráždit.

Vitamíny skupiny B (zejména B3 a B5)

Vitamín B3 (niacinamid) má skvělé hydratační vlastnosti a podporuje kožní bariéru, což je v zimě zvláště důležité. Vitamín B5 (kyselina pantothenová) zase pomáhá regenerovat kožní buňky a zklidňuje podráždění. Obvykle však celou skupinu osmi typů vitamínu B užíváme najednou, protože jsou výborné pro činnost mozku, nervové či svalové soustavy a je škoda se o některý ochudit.

Specifická péče o pleť u dětí

A nejen u nich – lidé s velmi citlivou pokožkou či různými vleklými neduhy potřebují přípravky na míru. Běžné krémy by je mohly dráždit, protože často obsahují parfémované složky či alkohol. Dětská kůže má navíc jiné tukové zásobení a nefunguje stejně, jako u dospělých. To však neznamená, že je potřeba nanášet vrstvy krémů jen co spadne ze stromu první lístek.

  • Děti a citlivé osoby by si měly mazat obličej a ruce, pokud klesne teplota pod 5 stupňů, v případě silného větru se orientujeme obezřetněji.
  • Vyberte mastnější krémy bez vody (tzv. cold krémy). Tyto krémy vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, která jí pomáhá zadržet vlhkost.
  • Často se zapomíná na namazání ušních boltců a rtů, případně zátylku, pokud je odhalený.
  • Shrnutí a co rozhodně nedělat
  • Pozor na vlhkou kůži – ta se paradoxně venku vysuší mnohem rychleji. Takže bezprostředně před použitím krému není vhodné mýt se. Vždy se dobře osušte a chvíli počkejte.


Zdroje:

https://biologiquerechercheuk.co.uk/blog/the-autumn-edit

https://www.annabrandejs.cz/magazin-krasy/problemy-s-pleti/jak-pecovat-o-mastnou-plet-v-zime-hlavne-hydratujte

NaturaMed Vitamín C

NaturaMed Vitamín C Roční balení

Vitamín C má celou řadu prokázaných pozitivních účinků – podporuje imunitní systém, chrání naše buňky před oxidativním stresem a snižuje také míru únavy a vyčerpání. Vyplatí se užívat rozumnou dávku dlouhodobě, spíše než velké množství v nárazových intervalech.

Přidat komentář

Sdílet

Témata článku:

Mohlo by vás zajímat

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna