Piperin chrání před účinky kyseliny kainové

Piperin chrání před účinky kyseliny kainové

Neuroprotektivní vlastnosti piperinu, hlavního alkaloidu obsaženého v černém pepři (Piper Nigrum), s důrazem na jeho roli při podání kyseliny kainové (KA, Kainic Acid) potvrdila studie publikovaná v odborném časopise Molecules. Kyselina kainová, analog glutamátu, byla v rámci studie podávána krysám v dávce 15 mg/kg, a to 30 minut po podání piperinu v dávce 10 až 50 mg/kg. Vystavení kyselině kainové v kontrolní skupině bez podání piperinu způsobilo záchvatovité chování, zvýšení neuronální aktivity, elevaci glutamátu, poškození hipokampálních neuronů a kognitivní poruchy. Preventivní podání piperinu významně snížilo počet a závažnost záchvatů v průběhu 180 minut v porovnání s kontrolní skupinou bez piperinu. Piperin zabránil snížení hladiny NGF (Nerve Growth Factor) a zvýšení hladiny prekurzoru proNGF vyvolaných kyselinou kainovou, zároveň pak působil preventivně před změnou hladin proteinu MMP7 a MMP9 vyvolaných podáním kyseliny kainové v hipokampu krys. 

Piperin byl v minulosti předmětem studií zaměřujících se například na jeho antioxidační, antiepileptické, antikonvulzivní, protinádorové, antibakteriální, hepatoprotektivní, antiastmatické, protizánětlivé, antidiabetické a protiprůjmové účinky. 

Zdroje:
https://www.mdpi.com/1420-3049/27/9/2638/htm 
https://saudijournals.com/media/articles/SIJB_51_15-21.pdf
 

Zpět do odborné sekce
Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna