Antioxidanty

Ochranné štíty, které brání buňky našeho těla před oxidativním stresem. Některé si tělo vyrábí samo, jiné je třeba dodávat

Antioxidanty

Antioxidantů existuje celá řada. Některé jsou přirozenou součástí našeho organismu, ale jiné si sám nevytváří, a získává je z potravy. Antioxidanty mohou být vitamíny jako takové, ale i nejrůznější látky obsažené v ovoci, nebo třeba oříškách.

Superpotraviny

Poslední roky se věda zaměřuje na tzv. superpotraviny. Jsou to např. druhy ovoce, které je na živiny bohatší než jiné druhy. Ve většině případů také obsahuje velké množství antioxidantů. Jsou to plody Kustovnice čínské (Goji), Acai, ale vlastně i naše borůvky. Obecněji je to barevné bobulové ovoce. Právě některá přírodní barviva jsou antioxidanty také. Určitě budete znát karotenoidy, které barví mrkev či papriku do žluto oranžova. Karotenoidy se v našem těle mění na antioxidant vitamín A.

Antioxidanty pocházejí z přírody

  • vitamíny A, C a E
  • minerály jako selen, měď a zinek
  • enzymy produkované v našem těle

Jak v našem těle fungují?

Antioxidační systém v těle se skládá z řady enzymů, které tělo produkuje. Pomáhají tělu udržovat buňky v dobrém stavu. Problém nastává, když kyslík v našem těle začíná oxidovat – velmi zjednodušeně řečeno se kazí, a může na naše buňky negativně působit.  Antioxidanty tomuto poškození přirozeně brání. Chrání nás před řadou nejrůznějších škodlivých vlivů: znečištěným ovzduším, stresem i před nemocnými buňkami našeho vlastního těla.

I když je problematika antioxidantů složitá, závěr je jasný: chrání nás před škodlivinami všeho druhu, a velmi snadno je najdeme ve zdravých potravinách. Jezme jich co nejvíce, a pomozme svému organismu doplňovat antioxidanty!

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna